Як українцям шукати житло у Швеції
Шведська система оренди і поради від бувалих імігрантів
Типова історія з орендою житла для шведів виглядає так: коли тобі виповняється 18 років, батьки записують тебе в чергу на оренду квартири. З тих пір ти щороку платиш членський внесок і отимуєш “бали” за кожен рік у черзі. Десь біля тридцятки ти “назбируєш” достатньо балів і на спеціальному сайті вимінюєш їх на контракт оренди житла “з перших рук” förstahandskontrakt [фьоштахандсконтракт]. Це супер-зручно: невисока орендна плата і найчастіше контракт підписується на все життя. Одна біда — нам, імігрантам, ця система майже недоступна, бо у нас немає 10–15 років, щоб чекати у черзі. Які є варіанти для нас?
Переночувати одразу після прибуття. Одразу по прибутті ви можете поселитися у “готелі” міграційної служби. У Стокгольмі такий є за адресою Mikrofonvägen 30. В інших містах — запитуйте при реєстрації в міграціній службі.
Тимчасове безкоштовне житло. Є багато сайтів і груп, де шведи пропонують українським сім’ям тимчасовий прихисток. Наприклад, можна написати у цій групі на фейсбуці. Варіанти у Стокгольмі є на цьому сайті (можна спробувати ввести в пошук інші міста). Дуже багато варіантів по всій Швеції є тут. Ще кілька варіантів зібрані у пам’ятці Nordic Ukrainian Forum.
Житло, яка надає міграційна служба. Якщо у вас немає знайомих, які готові прихистити вас, або грошей на оренду — ви можете отримати місце в “гуртожиках” міграційної служби. Повідомте, що вам потрібне житло, міграційному офіцеру під час реєстрації. Треба бути готовими, що ви не зможете вибирати, де саме у Швеції жити — вас відправлять туди, де є місця.
Сайти з приватними оголошеннями. Люди, які купили квартири або мають контракт “з перших рук” можуть здавати своє житло в оренду. Зверніть увагу, що у більшості випадків на це потрібен дозвіл місевого аналогу об’єдання співвласників будинку — BRF (bostadsrättsförening [бустадстретсфьорєнінг]). І найчастіше таке житло можна здавати тільки на рік за раз (з можливістю продовжити контракт, якщо співвласники будинку дозволять). Уважно перевіряйте ці деталі при спілкуванні з орендодавцями. Шукати такі оголошення можна на сайтах: Blocket, Qasa, Sammtryg (перелічені у порядку зростання середніх цін). Попит на оренду такого житла неймовірно високий, тому будьте готові відгукуватися на багато оголошень і не отримувати відповіді — це хоч і нерприємно, але нормально.
Варто також серйозно поставитися до складання листів орендодавцям, коли відгукуєтеся на оголошення. Підкреслюйте, що маєте фінансову можливість вчасно і стабільно платити оренду — варто навіть вказати джерело доходу. Наголошуйте, що серйозно ставитеся до підтримання чистоти і не палите (якщо палите — кидайте, це великий мінус при пошуку житла). Із домашніми тваринами тут трохи легше, ніж в Україні, але все одно наявність тварини робить вас менш привабливим орендатором, ніж інші, безтваринні. Тому якщо маєте собаку чи кота — є сенс відгукуватися тільки на ті оголошення, де чітко сказано, що тварини не проблема. Стосовно дітей навпаки — у шведів набагато гуманніше ставлення, ніж часто буває у нас. Тут рідко знайдеш оголошення “здаємо тільки бездітним”, тому про це можна не хвилюватися.
Іще корисно дати контакти когось із місцевих (бажано зі шведським ім’ям і прізвищем), які можуть вас порекомендувати як орендарів. Це, можуть бути, наприклад, ті, в кого ви зупинилися одразу по прибутті до Швеції.
Групи для пошуку житла для експатів. У фейсбуці є групи для обміну оголошень для іноземців. Там часто можна знайти не цілу квартиру, а кімнату у спільній квартирі. Таких груп дуже багато — вони є у всіх відносно великих містах, причому тільки в Стокгольмі кілька десятків. Ці групи зазвичай ведуться англійською. Ключові слова для пошуку: “Accomodation in (підставте назву міста, де шукаєте житло)”. Усі поради з пункту про сайти з приватними оголошеннями актуальні і тут — підкреслюйте платоспроможність, порядність, увагу до чистоти.
Якщо ви хочете слідкувати за оновленням — підпишіться на канал в Телеграмі, там будуть з’являтися всі нові пости.